Płk Dariusz Kwiatkowski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni WP
Polska jest trzecim krajem pod względem ataków hybrydowych, atakuje nas Rosja i Białoruś. Powinniśmy być dumni, bo skutecznie się przed nimi bronimy. Ale są przykłady pokazujące, że samorządy zostały zaatakowane skutecznie. Staramy się szukać przeciwnika w naszych systemach zanim nas ten przeciwnik zaatakuje.

Prof. Marcin Niemiec, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH
W przypadku cyberbezpieczeństwa ważna jest nie tylko technologia, uczelnie powinny kształcić specjalistów, którzy mają świadomość zagrożenia. Nie wystarczy by był to sprawny informatyk, bo ważne są aspekty prawne czy społeczne.
Cieszę się, że w czasie pokoju nasze firmy są atakowane, bo użytkownicy uczą się, jak zareagować na kryzysowe sytuacje. Jako społeczeństwo nie jesteśmy też przygotowani do takich fejków, w których wykorzystywana jest nowoczesna technologia i sztuczna inteligencja.

Paweł Mateńczuk, ps. Naval, Doradca MON
Żeby wygrać wojnę hybrydową, trzeba wrócić do przestrzeni analogowej. Przykład – aplikacja z lokalizacją schronów, pokazująca wszystkie miejsca, gdzie można się schować. I chowamy się tam, gdzie przeciwnik wie o takim miejscu. Czy o to nam chodzi? Na poziomie samorządów nie powinno się publikować w sieci takich lokalizacji. Weźmy GPS – jak będziemy jeździć, kiedy ktoś włamanie się do tego systemu i zmieni lokalizacje? A kiedyś jeździło się z mapą… Aby ustrzec się przed atakami hybrydowymi, musimy wrócić do analogowej rzeczywistości.

Gen. Edward Gruszka, b. Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych WP, Doradca MON
Mamy nieuregulowane kwestie prawne dla takich sytuacji, w jakich jesteśmy obecnie. Np. konieczne było wprowadzenie przepisów zapobiegających temu, co działo się na wschodniej granicy. Teraz pracujemy nad rozwiązaniami i reakcjami na działania podprogowe. To będą plany dla wojska, innych służb mundurowych, służb specjalnych. Te regulacje pozwolą na sprawne działania bez czekania na decyzje władz państwa. A plany będzie można modyfikować wraz ze wzrostem zagrożenia.

Paweł Mateńczuk, ps. Naval, Doradca MON
Plany powinny być nam tylko pomocne, bo nie da się zaplanować wszystkich działań wojennych czy obronnych. Nawet w piłce nożnej mówi się, że gra się tak, jak przeciwnik pozwala.

W trakcie Kongresu odbyły się także panele „Znaczenie infrastruktury krytycznej, budowli ochronnych, drożności komunikacyjnej i łączności w sytuacji zagrożenia” oraz „Organizacje społeczne dla ochrony ludności i obrony cywilnej”.