
Uczelnie wyższe w budowaniu innowacyjnego przemysłu i systemu bezpieczeństwa kraju. Sztuczna inteligencja
Gen. dr Mieczysław Gocuł, Rektor Akademii Sztuki Wojennej
Akademia Sztuki Wojennej często postrzegana jest tylko jako kuźnia kadr wojskowych. To ważna rzecz, kształcimy wyspecjalizowane kadry. Ale zajmujemy się też analizami, wskazujemy kierunki działań dla państwa, uczestniczymy w pracach badawczo-rozwojowych w zakresie obronności. Jesteśmy też ośrodkiem, który przygotowuje inne państwa w zakresie bezpieczeństwa.
Innowacyjny system obronności państwa ma zapewniać pokój, pokój i jeszcze raz pokój. Jeżeli nasz system będzie stanowił przestrogę dla innych, że ryzyko podjęcia działań wobec naszego państwa jest nieopłacalne, to będzie oznaczać, że jest innowacyjny.
Prof. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej
Nie tylko dzisiaj, ale zawsze system bezpieczeństwa napędzał nowe technologie. Teraz widać to szczególnie, bo nowe technologie dominują w rozwoju cywilizacji. Obecnie nasza uczelnia uczestniczy w ok. 90 projektach, które są związane bezpośrednio z obronnością. I ten sektor jest coraz ważniejszy, dzięki niemu mamy ok. 15 proc. naszego budżetu.
Prof. Andrzej Szarata, Rektor Politechniki Krakowskiej
Mamy ok. 20 projektów związanych z obronnością, ale jesteśmy zaangażowani w takie projekty od wielu lat. Bardzo mocno zaangażowaliśmy się w cyberbezpieczeństwo.
W Czyżynach będziemy budować centrum bezpieczeństwa, z którego będą mogły korzystać wszystkie służby.
prof. Tomasz P. Michalak, Instytut Informatyki UW, IDEAS NCBR
Sztuczna inteligencja już ma szerokie zastosowanie w obronności. Np. stworzono oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym analizuje obrazy z drona i przekazuje te dane dowództwu. Sztuczna inteligencja świetnie sprawdza się właśnie przy obserwacjach i analizie obrazów.
Bartosz Józefowski, Krakowski Park Technologiczny, Diana Accelerator
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponosi nie tylko wojsko. Uczelnie i takie instytucje jak parki technologiczne także angażują się w poprawę bezpieczeństwa, a sztuczna inteligencja odgrywa w tym coraz większą rolę. Nie ma czasu na dywagacje, potrzebujemy elastycznego i szybkiego systemu – musimy wybrać jednostki, które bardzo łatwo podejmą współpracę z naukowcami czy sektorem prywatnym.