Marek Budzisz, Strategy&Future
Po pierwsze kluczem do zrozumienia obrony cywilnej jest jej masowość. W Polsce powinniśmy mieć przynajmniej milion aktywnych, znających swoje miejsce w systemie osób. To gigantyczne zadanie, przed którym stoi państwo polskie. Po drugie obrona cywilna budowana jest od podstaw, a wszystko co jest wyżej, to system wspierający. W budowę obrony cywilnej muszą więc włączyć się samorządy. Ale trzeba też przeszkolić wszystkich obywateli, nie tylko liderów lokalnych społeczności. bo każdy obywatel jest elementem systemu obrony cywilnej.
Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu w MSWiA, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Szef Obrony Cywilnej Kraju w l. 2008-2015
Nie da się tej ustawy wdrożyć tylko przez instytucje, musimy zaprosić do tego obywateli. Będą pieniądze na wdrażanie ustawy w kilku rządowych jednostkach, będziemy wydatki uzgadniać ze stroną samorządową. A najważniejsza jest edukacja społeczeństwa, która dziś jest najsłabszym ogniwem systemu. Mamy problemy z łącznością, ochroną informacji – to też trzeba poprawić. I wreszcie sprawa schronów – będziemy inwentaryzować budynki, które mogą służyć temu celowi, konieczna jest także strategia budowy nowych obiektów ukrycia.
Krzysztof J. Klęczar, Wojewoda Małopolski
Możemy najbardziej szlachetne rozwiązania zapisać w ustawie, ale liczą się działania prowadzone na dole. Urzędnicy i samorządowcy muszą podejmować decyzje zgodne z prawem, dlatego cieszę się, że w nowej ustawie wiele spraw zostanie doprecyzowanych.
My, Polacy trochę różnimy się od Skandynawów. Robimy coś wielkiego, kiedy jesteśmy do tego przekonani. Dlatego ważne jest to, by szczebel wyższy wkraczał dopiero wtedy, kiedy na dole ktoś sobie nie radzi. Należy dać decyzje samorządowcom, ale też przekazać im instrumenty i pieniądze.
Krzysztof Śliwka, Dyrektor ds. Finansowania i Obsługi Funduszy BGK
Zadania wspierające samorządy są w naszym DNA. Warto przypomnieć powódź z 1997 roku, kiedy produkty BGK jako pierwsze wspierały samorządy w odbudowie. Przez kolejne lata lata BGK wielokrotnie wspomagał samorządy. Nawet jeśli w ustawie o obronie cywilnej nie ma wprost mowy o BGK, to zapisane w ustawie działania na pewno wpisują się w naszą misję.